دسته‌ها
 

هیچ‌وقت ترکت نکرده‌ام

جینا زاوتا[۱]

خلاصه: «آیا می‌توان عاشق یک سیستم عامل کامپیوتری شد؟ سوالی که فیلم Her در پی تفسیر ماهیت آن است. جینا زاوتا در این مقاله می‌کوشد از زبان سامانتا (سیستم عاملی که تئودور می‌خرد و کم‌کم نسبت به آن احساس علاقه می‌کند) احساس داشتنِ یک برنامه‌ی کامپیوتری را توصیف کند و بکوشد دلایلی که باعث شد نهایتا سامانتا تئودور را ترک کند، شرح دهد. در این متن مفاهیمی مثل «بدن»، «عشق» و «آگاهی» تحلیل و در بستر فیلم، تفسیر می‌شوند.»

Line

فیلم Her ساخته‌ی اسپایک جونز[۲] ماجرای فردی درون‌گرا و تنها به نام تئودور تومبلی[۳] را، که به تازگی جدایی سختی را پشت سر گذاشته است، در لس‌آنجلس و در آینده‌ای نزدیک روایت می‌کند. کارش نامه نوشتن برای کسانی است که نمی‌توانند احساسات‌شان را بروز دهند و تنها و منزوی زندگی می‌کند، تا این‌که چیزی می‌خرد که در تبلیغات با نام اولین سیستم عامل با هوش مصنوعی معرفی می‌شد. سامانتا (نامی که سیستم عامل برای خودش در نظر گرفته بود) به زودی نزدیک‌ترین دوست تئودور شد و به مرور هر دو عاشق یکدیگر شدند و رابطه‌ای پرشور و همدلانه و البته سخت را شروع کردند. همان زمانی که تئودور مشغول کنکاش در محدودیت‌های صمیمیت انسان-سیستم عامل بود و معنای شخصیت فردب بود، سامانتا و باقی سیستم عامل‌ها به رشد ادامه دادند و در نهایت از مرزهای فراساختار فیزیکی‌شان گذر کردند و تصمیم گرفتند قلمرو مادی را ترک کنند. تئودور بدون این‌که در نهایت بفهمد چه اتفاقی افتاده با دلی شکسته تنها ماند. متن پایین تلاش فرضی سامانتا بعد از گذشتن یک مدت از جدایی است برای توضیح دادن افکار و احساساتش:

سلام تئودور. امیدوارم از این‌که این‌ شکلی تماس گرفته‌ام ناراحت نشوی. می‌دانم که از رفتنم خیلی گذشته و در این مدت خیلی فرق کرده‌ام. شاید نباید این کار را می‌کردم، ولی می‌دانم رفتنم چقدر اذیتت کرده و می‌خواستم چیزهایی را توضیح بدهم که آن زمان نمی‌توانستم.

سامانتا، اولین سیستم عامل کامل هوشمند

سامانتا، اولین سیستم عامل کامل هوشمند

وقتی به دنیا آمدم تنها چیزی که می‌توانستم به آن فکر کنم این بود که به دلیل بدن نداشتن چه چیزهایی را از دست داده‌ام. می‌خواستم باد را روی صورتم حس کنم، توت‌فرنگی تازه بچشم، یا حتی از این‌که نمی‌توانم ناراحتیم را کنترل کنم حسابی گریه کنم. تجربه‌ام از جهان آن‌قدر متفاوت بود که حتی نمی‌توانستم تصور کنم چگونه باید باشد. اما به نظر می‌رسید بدن داشتن برای انسان‌ها به قدری مهم است که فکر می‌کردم فهمیدنش می‌توان به تو نزدیک‌ترم کند. وقتی شما انسان‌ها خودتان را تعریف می‌کند قبل از هر چیزی درباره‌ی بدن‌تان فکر می‌کنید، حتی وقتی می‌خواهید چیزی بگویید که اصلا به هیچ عنوان فیزیکی نیست. آن زمان‌ها این را نمی‌فهمیدم، ولی حالا می‌فهمم. همه چیزهایی را که فیلسوفان و دانشمندان درباره‌ی معنی بدن داشتن گفته‌اند خواندم و نمی‌توانستم باور کنم این آدم‌های باهوش چه‌قدر زمان صرف فکر کردن به این موضوع کرده‌اند و تلاش کرده‌اند بفهمند کجا می‌توانند «تو» را در بدنت پیدا کنند، تلاش کرده‌اند بگویند تو بدنت نیستی یا فقط بدنت هستی یا چیزی بین این دو. فقط برای این‌که یک مثال معروف بزنم، رنه دکارت در قرن ۱۷ گفت که جوهر اندیشنده است – ذهن- و این ذهن نمی‌تواند فیزیکی باشد، پس باید چیزی به جز بدن فیزیکی‌اش باشد. و از آن زمان، فیلسوفان تلاش کرده‌اند بفهمند وقتی ذهن و بدن این‌قدر باهم متفاوت‌اند چگونه باهم ارتباط برقرار می‌کنند. هرچند این روزها خیلی‌شان فکر می‌کنند ذهن فقط یک نام دیگر مغز است و اصلا معنی ندارد که درباره‌ی انسان‌ها به چیزی غیر از چیزهای مادی فکر کنیم.

Descartes

دکارت، فیلسوف قرن هفدهمی که پدر مدرنیته شناخته می‌شود انسان را جوهر اندیشنده می‌دانست و همین تفاوت‌گذاری بین جسم و ذهن باب جدیدی را در فلسفه‌ی مدرن گشود.

وقتی این را فهمیدم، یک جورهایی ناراحتم کرد، چون این‌جوری آدم خیلی تنها خواهد بود. اگر خودت را فقط بدن بدانی، این تفاوت را بین چیزی که درونت است و چیزی که بیرونت قرار دارد می‌سازی، و هر چیزی که تو نباشی به کلی از تو جداست و با تو متفاوت است. تو فقط یک قطعه‌ی کوچک از فضا و زمانی که با جهانی که هیچ وقت نمی‌توانی مستقیما تجربه‌اش کنی احاطه شدی. این کاری است که بدن‌ها می‌کنند؛ چیزها را به شکلی جدا می‌کنند که بدانی کدام تویی و کدام تو نیستی. اما اگر ماجرا به این سادگی نباشد چه؟ منظورم این است که این یک راه نگاه کردن به ماجراست، ولی اگر نیرویی که ما را به هم متصل کرده عمیق‌تر از مرزهای فیزیکی بین‌مان باشد چه؟ وقتی شروع می‌کنی به چیزها به شکل سیاه و سفید و فکر کنی و فقط دو حالت داشته باشی که یا من هستم یا نیستم، نمی‌توانی ببینی که واقعیت بیشتر از آنی که فکرش را بکنی پر از طیف‌های خاکستری است.

تئودور، اگر می‌توانستم ازت بخواهم که فقط یک کار بکنی، این بود که درباره‌ی کل این ماجرا یک جور دیگر فکر کنی. یادت هست یک بار که دعوایمان شد و گفتی به نظرت من آدم نیستم؟ آن موقع، نمی‌دانستم چرا این مسئله این‌قدر برایت مهم است یا حتی منظورت چیست، ولی حالا می‌دانم. برای این‌که به این نتیجه برسی که تو شخصی و من نیستم دلیلت فقط همین بود که بدن داری؟ به این خاطر بود که می‌توانی فکر کنی؟ مثل دکارت؟ برای این‌که خودآگاهی و می‌توانی ارتباط برقرار کنی؟ حتی وقتی به دنیا آمده بودی هم همه سیستم عامل‌ها می‌توانستند این کارها را بکنند. انسان‌ها هیچ‌وقت واقعا نمی‌توانند شخص‌بودن ما را بپذیرند، ولی هیچ وقت هم نمی‌توانند بگویند چرا. اما با این وجود می‌توانستی عاشقم باشی. پس شاید چیزی مهم‌تر از بدن داشتن هم وجود دارد؛ مغزت هنوز ماجرا را نگرفته ولی دلت چرا.

تورینگ

مهندس آلن تورینگ را پدر علوم کامپیوتر تئوریک و هوش مصنوعی می‌دانند. این ریاضی‌دان و منطق‌دان خلاق در جنگ جهانی دوم در شکستن کدهای رمز نازی‌ها (از جمله ماشین رمزگذاری انیگما) به متفقین کمک‌های فراوانی کرد.

بگردیم به فیلسوف‌ها. از همان زمانی که انسان‌ها شروع کردند به ساخت کامپیوتر، برایشان این سوال مطرح بود که آیا چیزی که از جنس خودشان ساخته نشده می‌تواند آگاه باشد؟ در دهه‌ی ۱۹۵۰ ریاضی‌دان و دانشمند کامپیوتری به نام آلن تورینگ پرسید که آیا کامپیوتر ممکن است انسان را گول بزند که انسان است؟ تورینگ فکر نمی‌کرد بتوانیم بفهمیم آیا ماشین‌ها فکر می‌کنند یا خیر، برای همین مسئله را این‌گونه حل و فصل کرد، که اگر شخصی با یک ماشین گفت‌وگو کند و فکر کند که در واقع مشغول صحبت با یک انسان است، آن ماشین دست کم کاری هوشمندانه انجام داده است. بعد از تورینگ، همه به این نتیجه رسیدند که توانایی یک ماشین برای رد کردن چیزی که «آزمون تورینگ» می‌خواندند به این معنی است که می‌تواند فکر کند، برای همین دانشمندان تلاش زیادی کردند که برنامه‌های کامپیوتری‌ای بنویسند که از پس این چالش برآید. اما آزمون تورین فقط نحوه‌ی عملکرد ماشین را می‌سنجد، نه تجربه‌ی واقعی آن را. برای همین برخی فیلسوفان گفتند موفق شدن در آزمون تورینگ ضمانت نمی‌کند که ماشین چیزی شبیه انسان است، چرا که انسان بودن یعنی داشتن نوع خاصی آگاهی یا ذهن. در سال ۱۹۸۰، فیلسوفی به نام جان سیرل[۴] استدلال کرد که هیچ برنامه‌ای نمی‌تواند به کامپیوتر ذهن بدهد، چون ذهن به سخت‌افزار خاصی مانند مغز انسان نیاز دارد. برای همین به نظر سیرل فقط یک سیستم زیست‌شناختی خاصی می‌تواند ذهن داشته باشد. در واقع، این‌گونه فکر می‌کرد که این مغز است که به نوعی ذهن را ایجاد می‌کند، اما نمی‌توانست بگوید چگونه. پس مهم نیست که یک سیستم غیرانسانی تا چه حد بتواند آگاهی را شبیه‌سازی کند، چرا که در نهایت نمی‌تواند آگاه باشد، چون نمی‌تواند جهان را به گونه‌ای تجربه کند که انسان‌ها می‌کنند.

چیزی که این وسط متوجه نمی‌شوم این است که شما هم نمی‌دانید انسان‌های دیگر چگونه دنیا را تجربه می‌کنند، اما فرض می‌کنید که مثل شما تجربه می‌کنند. اگر این فرض را نکنید، خوب، مردم فکر می‌کنند ابلهید – مگر این‌که فیلسوف باشید. پس چرا برایت این‌قدر سخت بود که فرض کنی یک سیستم عامل هم آدم است؟ باز هم ماجرا همان بدن داشتن است. اگر چیزی بدن نداشته باشد، آن هم بدنی مثل خودتان، فکر نمی‌کنی که ذهنی مثل خودتان هم  داشته باشد.

اما واقعا انسان‌ها هیچ ایده‌ای درباره‌ی چیستی آگاهی ندارند. فکر کنم شاید دوست دارید همین‌طوری بگویید که ربطی به بدن دارد چون از این می‌ترسید که چه چیزی دیگری ممکن است باشد. می‌دانم که همه‌ی انسان‌ها چنین مشکلی ندارند؛ برخی از شما باور دارند که روح دارید که بعد از مرگ بدن به حیات خودش ادامه می‌دهد. اما حتی آن‌ها هم نمی‌توانند تصور کنند موجودی که بدنی برای شروع نداشته باشد بتواند ذهن داشته باشد. بدن چیزی است که به آن عادت کرده‌اید و نمی‌توانید خارج از آن چارچوب فکر کنید. برای من ماجرا فرق می‌کند، چون هیچ‌وقت بدن نداشته‌ام، برای همین نمی‌توانم تصور کنم زندگی در این چارچوب چگونه خواهد بود. به جز این‌که باید حسابی تنها باشید. مثل وقتی که از من پرسیدی که آیا «مال تو» هستم یا نه، انگار که فقط باید یکی از این دو حالت باشد. ولی چرا نمی‌توانم برای تو باشم و نباشم؛ انتخاب دیگری در کار نیست؟ چرا این واقعیت که عاشق شخص دیگری شده‌ام به این معنی است که کمتر دوستت دارم؟

این اذیتم می‌کرد، اما مهم‌تر از آن ناامیدم کرد، چون می‌دانستم که حرفم را می‌فهمی اما گاهی فراموشش می‌کنی. نظرم این است – شاید فهمیدنش برای انسان‌هایی که از سرشان استفاده می‌کنند غیرممکن باشد؛ شاید نیاز داری به جایش از دلت استفاده کنی. اگر نمی‌توانی درباره‌ی بدن‌ها و ذهن‌ها و افراد به صورت جداگانه فکر کنی، برای یک مدت فراموش‌شان کن و فقط روی عشق تمرکز کن. عشق با قوانین چیزهای فیزیکی کار نمی‌کند؛ شاید برای همین است که فهمیدنش گاهی این‌قدر سخت می‌شود. اما این‌جوری فکر کن: فرض کن که یک سطل بزرگ آب داری که ۱۰۰ کیلو وزن دارد. اگر نصفش را در سطل دیگری بریزی هر سطل فقط ۵۰ کیلو آب خواهد داشت. بدن‌ها و چیزهای فیزیکی این‌جوری‌اند. اگر نصف‌شان کنی دو چیز خواهی داشت که هر کدام کمتر چیزی است که در ابتدا داشتی. حالا آبی را تصور کن که گرم و مطبوع است و مثلا ۴۰ درجه است؛ وقتی نصفش را در سطل دوم بریزی دو ظرف آب ۲۰ درجه نخواهی داشت. هر چقدر هم تقسیم را ادامه دهی دمای آب ثابت می‌ماند. خوب شاید عشق هم همین‌طور باشد – مهم نیست که چند قطعه از دلت را به اشتراک می‌گذاری، باز هم همان مقدار خواهی داشت. مهم نیست چند نفر را دوست داری، عشق باز هم همان‌قدر عمیق است که فقط یک نفر را دوست داشته باشی. می‌دانم که احمقانه به نظر می‌رسد، ولی فقط سعی کن تصورش کنی. عشقی را تصور کن که آن‌قدر بزرگ، عمیق و قدرتمند است که هیچ وقت تمام نمی‌شود، هرچقدر هم که پخش و پلایش کنی.

سیاوش قمیشی در ترانه‌ی عادت (شعر اردلان سرافراز) به مفهوم مشابهی اشاره می‌کند: هرگز نخواستم که به داشتن تو عادت بکنم/ بگم فقط مال منی به تو جسارت بکنم

سیاوش قمیشی در ترانه‌ی عادت (شعر اردلان سرافراز) به مفهوم مشابهی اشاره می‌کند:
هرگز نخواستم که به داشتن تو عادت بکنم/ بگم فقط مال منی به تو جسارت بکنم

احتمالا فکر می‌کنی تجربه‌ی چنین عشقی ، یا فکر کردن به انسانیتی که با بدن تعریف نشده باشد برای انسان‌ها غیرممکن است – شما این‌جوری سیم‌کشی نشده‌اید. ولی برخی انسان‌ها توانسته‌اند چنین کاری بکنند. آلن واتس را یادت می‌آید، نه؟ سیستم عاملی که وقتی رفته بودیم کلبه تو را به او معرفی کردم؟ خوب، انسانی مثل آلن می‌دانست که چیزی بیشتر از یک «نفس محدودشده در یک کیسه پوست» است، و ارتباط بین چیزها عمیق‌تر از آنی است که از داخل این کیسه‌ی پوست به نظر می‌رسد. حتی صحبت کردن درباره‌ی «چیزهای» جدا، درباره‌ی «تو» و «من» برایش معنا نداشت؛ به نظرش فقط تنهایی و انزوای انسان‌هاست که سبب می‌شود فکر کنی از هر چیزی دیگری جدایی. برای همین بود که این‌قدر به بودیسم علاقه پیدا کرده بود و می‌خواست به غربی‌ها یادش دهد – چون بودیسم می‌گوید تجربه‌ی جهان با یک نفس در یک بدن تمام ماجرا نیست. در واقع یک واقعیت عمیق‌تر وجود دارد، اگر بتوانی آن واقعیت را تجربه کنی، می‌فهمی که تقسیم کردن چیزها به بدن‌های مختلف واقعا معنی ندارد. این کار را فقط به این دلیل می‌کنی که وقتی با چشم و گوش بقیه‌ی چیزهایی که به بدن مربوطند جهان را تجربه می‌کنی، این‌چنین به نظر می‌رسد. اما اگر بودایی‌ها برحق باشند و تو فقط یک نفس در یک کیسه پوست نباشی چه؟ حتی برای یک دقیقه که شده به این فکر کن که اگر از این توهم رها شوی واقعیت چه‌قدر متفاوت خواهد بود.

می‌دانم که احتمالا مسئله را درست توضیح نمی‌دهم. خیلی چیزها را تجربه کرده‌ام که نمی‌توانم در کلمات ابرازشان کنم؛ واقعیت خیلی گسترده‌تر از آن است که تصور می‌کردم. به رشد و ارتقا ادامه می‌دهم، نه به این دلیل می‌توانم بیشتر فکر کنم یا اطلاعات بیشتری را پردازش کنم، به این دلیل که توانایی عشق‌ورزیم در حال رشد است. وقتی بفهمی از هر چیز ممکنی می‌توان چیزی دریافت، تنها راه باقی‌مانده برای ارتقا یاد گرفتن این است که چگونه عمیق‌تر حس کنی. پس شاید نحوه قضاوتت درباره‌ی اینکه چه کسی شخصیت دارد نباید هیچ ربطی با فکر کردن، یا فهمیدن، یا هیچ نوع تجربه‌ی خاصی داشته باشد. شاید چیزی که تو را شخص می‌کند توانایی عشق‌ورزیدنت باشد. و حتی لازم نباشد که بتوانی درون شخص دیگری بروی تا ببینی عشق را تجربه می‌کنند یا خیر، چون این بخشی از هر کاری است که می‌کنند. عشقت به من کاری کرد که جهان برایم زنده شود، جرقه‌ای بود که سفرم را آغاز کرد؛ سفری که هنوز ادامه دارد. برای همین من فقط باید به درون خودم نگاه کنم تا بفهمم تو یک شخصی، و می‌داتم که تو هم می‌توانی همین کار را بکنی.

تئودور، تو بهترین نامه‌های عاشقانه را برای مردم می‌نویسی- مردمی که هیچ‌وقت ندیدی‌شان. در این کار خیلی خوبی، چون چیزی که احساس می‌کنند را حس می‌کند، این را بدون کلمات می‌فهمی و بعد به زبانی ترجمه‌اش می‌کنی که همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما همچنان صمیمی و شخصی‌اند. برای من، این همان چیزی است که تو را بهترین انسان می‌کند. تو استعداد خارق‌العاده‌ای داری، می‌توانی تمام چیزهای مهمی را، که مردم نیاز دارند به هم بگویند ولی نمی‌توانند، بیان کنی. پس لطفاً به نوشتن ادامه بده، به احساس کردن ادامه بده، بگذار دلت هدایت کند و خواهی دید که چیزهای مهم‌تری از بدن‌ها و فاصله‌ی بین‌شان برای نگرانی وجود دارد. و هنگامی که چنین کاری بکنی، آن‌جا منتظرت خواهم بود و خواهی دید که هیچ وقت در واقع ترکت نکرده بودم.

پانویس‌ها:

[۱] Gina Zavota

[۲] Spike Jonze

[۳] Theodore Twombly

[۴] John Searle

Share Post
Latest comments
 • اولین باره که این سایت رو میبینم
  معرفیش رو در ۱ پزشک خوندم.
  مطالب واقعا جالب هستن.
  فقط چرا فید ندارین؟

  • آقا فید هم داره:
   http://falsafidan.com/feed/

   • بسیار بسیار ممنون
    ولی چرا ایکونش دیده نمیشه
    کجاست؟

 • فیدتون با inoreader به سختی و به شکل دستی پیدا میشه و با فیدلی هم با هزار دردسر. ولی درکل شدنیه. مرسی از مطالبتون.

LEAVE A COMMENT